Czy firmy pożyczkowe udzielają wakacji kredytowych?

luty 14, 2023

Korzystanie z zewnętrznego finansowania daje wiele możliwości, jednak w przypadku nagłych życiowych sytuacji może okazać się problematyczne. Wakacje kredytowe pozwalają skorzystać z przerwy w spłacie zobowiązania bez wskazywania powodu. Ich popularność rośnie zwłaszcza w obliczu wysokiej inflacji. Czy jednak korzystać z nich mogą również pożyczkobiorcy wybierający ofertę instytucji pozabankowych?

 

Czym są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe są przerwą w spłacie zobowiązania kredytowego, z której można skorzystać w przypadku okresowych problemów finansowych. Do niedawna warunki i możliwość ich udzielenia zależały od oferty konkretnego banku. Od czerwca 2022 roku zasady wakacji kredytowych wprowadzono na poziomie ustawowym.

 

Regulacje są częścią rządowej tarczy antyinflacyjnej. Od sierpnia 2022 roku kredytobiorcy mogą liczyć na wakacje kredytowe aż do 8 miesięcy. Przerwa w spłacie zobowiązania obowiązuje w wymiarze 2 miesięcy w 3 i 4 kwartale 2022 roku, a także po 1 miesiącu w każdym kwartale 2023 roku. Z wakacji kredytowych można skorzystać bez dodatkowych opłat.

 

Najczęstsze powody, dla których klienci korzystają z wakacji kredytowych

Wakacje kredytowe są nieocenionym rozwiązaniem dla wielu kredytobiorców, którzy w obliczu wysokiej inflacji i rosnących stóp procentowych mierzą się z poważnymi problemami finansowymi. Polacy szczególnie chętnie korzystają z nich w razie:

  • obniżenia dochodów,
  • utraty pracy,
  • wzrostu cen podstawowych produktów,
  • choroby.

 

Trudna sytuacja gospodarcza w kraju to również skutek pandemii SARS-CoV-2. Liczne obostrzenia doprowadziły do strat finansowych wielu przedsiębiorców, co w niektórych przypadkach wiązało się z koniecznością zamknięcia biznesu. Wakacje kredytowe są dla takich osób szansą na odbudowanie domowego budżetu.

 

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych?

Skorzystanie z wakacji kredytowych jest możliwe w przypadku ograniczonego grona osób korzystających z zewnętrznego finansowania. Aktualnie rozwiązanie jest dostępne dla kredytobiorców hipotecznych. Nie skorzystają z niego więc osoby, które spłacają kredyty gotówkowe czy pożyczkobiorcy, którzy wybrali ofertę firm pożyczkowych.

 

Niezależnie od rządowego programu możliwość prolongaty w spłacie wprowadzają jednak również konkretne instytucje finansowe. Różnić może się zarówno nazwa, jak i warunki. Za każdym razem należy więc dokładnie zapoznać się z regulacjami wakacji dostępnymi w danej firmie.

 

Różnice w warunkach wakacji kredytowych

Wakacje kredytowe wprowadzone ustawą mają z góry określone warunki. Dobrowolne udzielenie prawa do skorzystania z przerwy w spłacie zobowiązania przez firmę pożyczkową umożliwia ustalenie własnych warunków takiego rozwiązania.

 

Prolongata może dotyczyć np. tylko części kapitałowej albo tylko części odsetkowej. Różny może być czas trwania wakacji czy to, ile razy w ciągu trwania umowy można je ustanowić. Przed skorzystaniem z takiej możliwości trzeba więc dokładnie przeanalizować jej opłacalność.

 

Zweryfikuj również procedurę udzielenia przerwy w spłacie. Do najczęściej wykorzystywanych rozwiązań w tym zakresie należy m.in. wypełnienie formularza online, kontakt telefoniczny przez infolinię bądź wysłanie wiadomości e-mail. W niektórych przypadkach konieczna jest osobista wizyta w placówce.

 

Ile kosztują wakacje kredytowe?

Wydłużenie okresu spłaty zobowiązania na skutek karencji wiąże się najczęściej z przesunięciem terminu spłaty ostatniej raty. Musisz więc mieć świadomość, że na skutek skorzystania z wakacji uwolnisz się od zobowiązania później, niż początkowo zakładałeś. W przypadku rządowych wakacji kredytowych nie ma jednak mowy o pobieraniu dodatkowych opłat czy prowizji za ich udzielenie.

 

Prolongata w spłacie pożyczki oznacza natomiast, że zostaną zastosowane wewnętrzne zasady ustalone przez danego pożyczkodawcę. Zmiana warunków umowy może się wiązać z obowiązkiem zapłaty prowizji – z góry ustalonej albo obliczanej na podstawie salda zobowiązania (np. 20% pożyczonej kwoty).

 

Co jeszcze można zrobić w obliczu problemów ze spłatą pożyczki?

Problemy ze spłatą pożyczki mogą przytrafić się każdemu. W takiej sytuacji najlepiej od razu podjąć rozmowy z pożyczkodawcą i próbować ustalić najlepsze rozwiązanie dla obu stron.

 

W wielu instytucjach istnieje możliwość przedłużenia terminu spłaty i zmniejszenia wysokości rat. Jeśli masz mniej pieniędzy np. ze względu na utratę pracy, być może uda się ustalić, że będziesz spłacać niższe raty przez dłuższy okres. Koszty zobowiązania wzrosną, ale jednocześnie unikniesz dalszych problemów.

 

Osoby, które spłacają kilka pożyczek, mogą rozważyć również skorzystanie z pożyczki konsolidacyjnej. W ten sposób wszystkie zobowiązania są łączone w jedno, a Ty spłacasz jedną ratę. Również w tym przypadku okres spłaty może zostać wydłużony.

 

Jeśli zaniechasz spłaty pożyczki, instytucja finansowa prawdopodobnie rozpocznie postępowanie windykacyjne. Brak odpowiedzi na wezwanie do zapłaty może wiązać się ze skierowaniem sprawy na drogę postępowania sądowego. To dodatkowe koszty, które oprócz salda zadłużenia obejmą również kwotę odsetek za opóźnienie oraz kosztów sądowych. Ewentualne postępowanie egzekucyjne prowadzone przez komornika tylko pogorszy sytuację.

 

Problemy ze spłatą pożyczki zostaną również odnotowane w rejestrach, w tym przede wszystkim w Biurze Informacji Kredytowej. Możesz również zostać wpisany do rejestrów dłużników, co utrudni ubieganie się o udzielenie kredytu lub pożyczki w przyszłości. Z tych względów w obliczu problemów ze spłatą staraj się korzystać z rozwiązań, które są dostępne u Twojego pożyczkodawcy.

Starsze Posty >>